MĚNÍME KRAJ K LEPŠÍMU

Volební program pro bezpečný, moderní a zdravý Středočeský kraj 2024–2028

1. Zodpovědné hospodaření kraje – více peněz na investice do rozvoje kraje

2. Moderní doprava jako základ prosperity kraje

3. Středočeský kraj nadále jako bezpečné místo pro nás i naše děti

4. Transparentní, profesionální a slušná správa kraje

5. Vzdělaný kraj = kraj, který má budoucnost

6. Moderní kraj = digitální kraj

7. Husákovy děti zestárnou – zdravotnictví a sociální služby na to připravíme

8. Péče o kvalitní životní prostředí – klimatická změna je fakt, před kterým neutečeme

9. Záruka rozvoje kraje – prosperující firmy, podnikatelé a živnostníci

10. Bohatý kulturní život, moderní muzea a galerie jsou nedílnou součástí života obyvatel a návštěvníků Středočeského kraje

Deset bodů pro bezpečný, moderní a zdravý Středočeský kraj na roky 2024–2028

1. Zodpovědné hospodaření – více peněz na investice do rozvoje kraje

Současná situace

Středočeský kraj má dlouholetý dluh na vnitřní infrastruktuře ve výši 100 miliard korun. Je to dluh, který vidíme všude kolem sebe – rozbité silnice, zchátralé budovy v majetku kraje, dluh ve vybavenosti škol, nemocnic či zařízení sociální péče. V minulých čtyřech letech jsme situaci výrazně zlepšili, ale zejména u silnic a škol toho stále zbývá hodně udělat.

Je třeba realisticky říct, že není v silách žádné politické reprezentace toto změnit během jednoho volebního období. Ale my už čtyři roky pracujeme na tom, aby se situace zlepšovala.

A budeme v tom pokračovat.

Kroky, které chystáme v letech 2024–2028

Vnitřní dluh na majetku kraje (rozbité silnice, staré školy, zchátralé budovy, neopravené části nemocnic) činí teď přibližně 100 miliard korun. V příštím volebním období ho snížíme o 30 miliard korun, to znamená, že v kraji proinvestujeme 30 miliard korun.

  • Investice budeme směrovat především do dopravní infrastruktury, školství, sociální oblasti a do zdravotnictví.
  • I nadále budeme bojovat za spravedlivé přerozdělení daní tak, aby byla odstraněna letitá finanční diskriminace Středočeského kraje.

2. Moderní doprava jako základ prosperity kraje

Současná situace

Silniční síť ve Středočeském kraji měří 8 750 kilometrů, ale na to, aby byla v pořádku, bude potřeba investovat alespoň 80 miliard korun. V minulých čtyřech letech se kvalita středočeské silniční sítě prokazatelně zlepšila a zlepšovat se bude i nadále. V následujících čtyřech letech chceme do jejích oprav a údržby investovat dalších 20 miliard korun. Víme, jak se naše nastartované kroky osvědčují. Nedílnou součástí všech těchto kroků je, že Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje všechny své zakázky transparentně soutěží a bude soutěžit i nadále.

Projevuje se zde také reforma fungování Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje. Díky činnosti nezávislé dozorčí rady a novému vedení funguje krajská správa a údržba silnic lépe. Hlídá kvalitu prováděných prací, lépe spolupracuje s obcemi a rychleji a kvalitněji připravuje projekty rekonstrukcí silnic.
Stejně jako jsme od prosince 2023 vysoutěžili nové autobusové dopravce, čímž šetříme kraji 400 milionů korun ročně, vysoutěžíme do roku 2029 nové železniční dopravce. (Dřívější termín bohužel není možný.) Zavedeme také nové služby ve veřejné dopravě, jako je například doprava na zavolání. A to vše během příštích čtyř let.

Kroky, které chystáme v letech 2024–2028

  • V kvalitě silniční sítě se vyrovnáme ostatním krajům v ČR.
  • Přesoutěžíme smlouvy na údržbu a opravy středočeských silnic. Předpokládanou úsporu 400 milionů korun ročně dáme na dodatečné opravy silnic.
  • Do oprav a údržby silnic budeme v příštím volebním období investovat 20 miliard korun, protože kraj spravuje 8 750 kilometrů silnic. Plánujeme také opravit nejméně 800 kilometrů středočeských silnic.
  • S kvalifikovaným a kvalitním týmem odborníků pokračujeme v soutěži na nové vlaky pro hlavní železniční tratě Středočeského kraje od roku 2029. Tato soutěž má hodnotu přibližně 60 miliard korun. Autobusové dopravce jsme již vysoutěžili a ušetříme tak 400 milionů korun ročně, za což můžeme každý rok postavit jednu novou školu.
  • Na regionální neelektrifikované tratě vyjede do roku 2027 celkem 70 nových nebo modernizovaných vlakových souprav, které budou nízkopodlažní, klimatizované a s prostorem pro kočárky a kola. Středočeská železnice už nebude připomínat muzeum.
  • Zavedením flexibilní veřejné dopravy a spoluprací se sousedními kraji zlepšíme dostupnost veřejné dopravy v menších obcích. Do roku 2028 postavíme ve spolupráci se středočeskými městy a obcemi 150 kilometrů cyklostezek a 9 parkovišť P+R. Tato parkoviště budou v Olbramovicích, Břežanech II –Rostoklatech, Hostivici, Mstěticích, Měšicích, Čerčanech, Úvalech, Rudné a Kolíně a nabídnou celkem 3 000 parkovacích míst.
  • I nadále budeme podporovat meziobecní spolupráci při budování cyklostezek.
  • Středočeské silnice budeme chránit před přetěžováním těžkou nákladní dopravou pomocí sítě automatizovaných silničních vah, kterou jsme již začali budovat.
  • Připravíme vše pro to, aby byly do roku 2032 vybudovány obchvaty Hořovic, Lysé nad Labem, Říčan, Velvar a Čelákovic.
  • Budeme pokračovat v přípravě obchvatů Úvaly–Mstětice, jižní obchvat Brandýsa nad Labem, propojení D7–D8, obchvat Hořovic, přeložka silnice II/116 a dalších.
  • I nadále budeme obcím pomáhat v koordinaci a jednání se státem ohledně velkých dopravních projektů, jako jsou Berounský tunel, budování Pražského okruhu nebo budování sítě vysokorychlostních tratí.

3. Středočeský kraj nadále jako bezpečné místo pro nás i naše děti

Současná situace

Středočeský kraj je v současné době velmi bezpečné místo pro život. Aby bezpečným zůstalo i nadále, budeme podporovat a motivovat středočeské obce v boji proti hazardu. Zachováme také dotační podporu pro primární prevenci v obcích.

Podpora dobrovolných hasičů zůstane důležitou agendou Středočeského kraje. Budeme pokračovat ve spolupráci s Policií ČR na budování sítě POL Pointů a i do budoucna, pokud to bude potřeba, počítáme s bezpečnostními hlídkami ve vlacích, které jsme zavedli ve spolupráci s Českými drahami.

Na základě nově zpracované cyklokoncepce chceme investovat do sítě krajských silnic a cyklostezek tak, aby se omezila riziková místa, kde hrozí nehody mezi cyklisty a auty.

V neposlední řadě se středočeské střední školy zaměří na bezpečnost, zejména v online světě.

Kroky, které chystáme v letech 2024–2028

  • Do roku 2028 přispějeme minimálně 200 milionů korun na činnost hasičů.
  • Ve vlacích na území kraje jsme zavedli bezpečnostní noční hlídky, které zajišťují větší bezpečí; budeme-li ve vedení kraje, noční hlídky ve vlacích zůstanou.
  • Budeme stále důsledně bojovat proti hazardu.
  • Budeme i nadále podporovat léčbu různých druhů závislostí, včetně digitální závislosti, a pomáhat obětem domácího násilí. Nezapomene také na podporu prevence těchto závislostí.
  • Primární prevenci budeme podporovat také ve školách, případně budeme cílit i na rodiče a bojovat tak nejen se šikanou a nebezpečím zejména v online světě.
  • Budeme odstraňovat riziková místa, kde hrozí nehody mezi cyklisty a auty.

4. Transparentní, profesionální a slušná správa kraje

Současná situace

Středočeský kraj byl před rokem 2021 proslulý tím, že jeho vedení s obcemi a lidmi prakticky nekomunikovalo. Krajský úřad se svými potemnělými chodbami působil jako zakletý zámek, kde se řešilo maximálně to, jak přidělovat obří zakázky bez soutěží (v železniční a autobusové dopravě), organizovat motorkářské srazy za peníze kraje nebo jak vyvolené subjekty nechat zpracovávat nepotřebné analýzy o hudebních festivalech.

Místo hledání východiska se problémy řešily podáváním trestních oznámení, například na záchranářku ze středočeské záchranky.
S tím jsme skoncovali.

Dnes najdete na webu kraje všechny smlouvy a zakázky nad 10 000 Kč. Soutěžíme prakticky vše, co je možné (právě zmíněnou železniční a autobusovou dopravu), takže se Středočeský kraj posunul v žebříčku rizikovosti korupce u Hlídače státu z desátého místa v roce 2020 na místo první v roce 2022 a na předních příčkách se udržel i v roce 2023. Chceme v tom pokračovat a udržet nastolený směr, který znamená i to, že občané, obce a města jsou našimi partnery, nikoli protivníky nebo podřízenými.

Kroky, které chystáme v letech 2024–2028

  • Všechny smlouvy nad 10 000 Kč, smlouvy s externisty i odměny vedoucích zaměstnanců zveřejňujeme na webu Středočeského kraje a budeme v tom pokračovat, protože nechceme, aby se vrátily pořádky, které tu vládly před rokem 2020.
  • Budeme pokračovat v transformaci krajského úřadu na otevřený úřad využívající moderní technologie, umělou inteligenci a budeme dále rozvíjet moderní web tak, aby přinášel občanům co nejvíce potřebných informací.
  • I nadále za vámi budeme jezdit do regionů – při pravidelných výjezdech krajské rady a při setkávání hejtmanky i radních s občany –, protože přímá zpětná vazba je důležitá.

5. Vzdělaný kraj = kraj, který má budoucnost

Současná situace

Školství bylo ve Středočeském kraji dlouhá léta popelkou, o jejíž důležitosti se jen mluvilo, ale o to méně dělalo. Výsledkem byly rozpadající se školní budovy, na nichž je stále vnitřní dluh ve výši 8 miliard korun, nevyhovující struktura vzdělávacích směrů a chybějící kapacity středních škol v částech kraje přiléhajících k Praze.

Od roku 2021 jsme to začali měnit, ale nebylo možné vše zvládnout za čtyři roky.

V příštích čtyřech letech bychom se proto chtěli soustředit na výstavbu nových gymnázií v Černošicích, Roztokách a Jesenici a zvětšování kapacit gymnázií v Berouně, Říčanech či Hostivici. Můžeme garantovat, že se tyto projekty uskuteční. Současně s tím budeme pokračovat v plánu modernizace u dalších středočeských středních škol, budeme zavádět inovativní trendy ve výuce a snížíme vnitřní dluh ve školství alespoň o 30 %. Budeme pokračovat v postupné proměně a modernizaci výukových oborů, a to zejména s ohledem na požadavky trhu práce.

Kroky, které chystáme v letech 2024–2028

  • Postavíme nová gymnázia v Černošicích, Roztokách u Prahy a Jesenici a kraj tak získá nových 720 gymnaziálních míst.
  • Zvýšíme kapacitu gymnázií v Berouně, Říčanech či Hostivici. Středočeský kraj tak bude mít do konce roku 2028 k dispozici 44 000 míst ve všech středních školách.
  • Budeme pokračovat ve změnách nabídky oborů středních škol tak, aby co nejvíce odpovídala poptávce a předpokladům mladých lidí.
  • Zavedeme moderní a individualizovanou kombinovanou výuku, která umožní navýšit kapacitu školních zařízení, zároveň více žákům nabídne možnost studentských projektů a využívání umělé inteligence.
  • Každému žákovi 8. a 9. ročníku středočeských základních škol zajistíme virtuálního kariérního poradce na bázi umělé inteligence pro vhodnou volbu vzdělávací a profesní dráhy.
  • Díky novému krajskému projektu ERASMUS umožníme stovkám žáků a učitelů vycestovat do zahraničí.
  • V letech 2024–2028 budeme do školství investovat více než 4,5 miliardy korun.

6. Moderní kraj = digitální kraj

Současná situace

Naši zemi svazuje mnoho často zbytečných nařízení a regulací. Nejsme schopni je všechny změnit, protože to je záležitost parlamentu a státu, ale v rámci nich můžeme usnadnit život. A to digitalizací úředních agend, aby bylo co nejméně papírování a maximum šlo vyřešit elektronicky.
Můžeme zjednodušovat agendy, které má na starosti samotný Středočeský kraj. A také to už několik let děláme, například nasazením robotických služeb a umělé inteligence pro vyřizování kotlíkových dotací. Naším cílem je, aby pro vás bylo vyhledání a získání potřebných informací co nejjednodušší. K tomu je potřeba mít kvalitní datové služby a je bohužel pravda, že ne ve všech částech Středočeského kraje jsou takové služby k dispozici.

Kroky, které chystáme v letech 2024–2028

  • Budeme pokračovat v rozběhlé digitalizaci agend krajského úřadu. Digitální technická mapa, elektronizace dokumentů a nový web kraje. Vše směřujeme k tomu, aby návštěva Krajského úřadu Středočeského kraje byla pro občany volbou, nikoli nutností.
  • V některých částech Středočeského kraje je stále problém s rychlým internetovým připojením. Budeme pokračovat a rozvíjet krajský program, který operátorům umožňujeme pokládku optických sítí u opravovaných krajských komunikací. S operátory také vyjednáváme o posílení rychlých datových služeb tam, kde nejsou dostupné.

7. Husákovy děti zestárnou – zdravotnictví a sociální služby na to připravíme

Současná situace

Středočeskou zdravotnickou síť dnes tvoří soustava pěti krajských nemocnic v šesti městech (Benešov, Příbram, Kladno, Mladá Boleslav, Kolín a Kutná Hora), kterou doplňují soukromé a městské nemocnice. Je zřejmé, že síť všeoborových nemocnic se musí v souvislosti se stárnutím populace a stále větší zdravotnickou specializací změnit. Budeme proto podporovat spolupráci mezi všemi poskytovateli zdravotní péče, ať už je zřizuje kraj, nebo ne, tak, aby se jejich činnost doplňovala, nikoli kanibalizovala. I nadále udržíme současnou míru investic do zkvalitňování činnosti krajských nemocnic.
Budeme spolupracovat s Ministerstvem zdravotnictví ČR, pojišťovnami i provozovateli nekrajských zdravotnických zařízení při nastavení dlouhodobě udržitelného modelu poskytování zdravotnických služeb a současně s tím nepřestaneme investovat do rozvoje Středočeské rychlé záchranné služby.

Na nadcházející demografickou změnu ve Středočeském kraji, která bude znamenat výrazně vyšší poptávku po místech v domovech seniorů a po terénních službách, zareagujeme tím, že ve spolupráci se soukromým kapitálem budeme přednostně investovat do navyšování kapacit v těch místech, kde demografové předpokládají největší nárůst obyvatel starších 65 let.

Budeme podporovat posílení sociálních a návazných služeb v závislosti na odůvodněné potřebě v daném regionu.

Kroky, které chystáme v letech 2024–2028

  • Budeme nadále podporovat terénní sociální služby jako základ rodinné sociální péče.
  • Budeme investovat do další modernizace krajských nemocnic v Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi, Příbrami a Benešově, stejně jako do krajských zařízení sociálních služeb, jako jsou domovy seniorů, domovy pro lidi se zdravotními potížemi, demencí a podobně.
  • Navýšíme kapacity v domovech pro seniory a specializovaných centrech péče o seniory.
  • Zajistíme byty vhodné pro chráněné bydlení klientů v rámci sociálních zařízení Středočeského kraje.
  • V návaznosti na změnu věkové struktury společnosti budeme podporovat provázanost a optimalizaci sociálních a návazných služeb.

8. Péče o kvalitní životní prostředí – klimatická změna je fakt, před kterým neutečeme

Současná situace

Pestrá a rozmanitá krajina je jedním z magnetů Středočeského kraje, který přitahuje nové obyvatele a zpříjemňuje život obyvatelům stávajícím. Tuto krajinu však zároveň ohrožuje další rozšiřování lidských sídel a výstavba dopravní a hospodářské infrastruktury. Začaly se již také projevovat dopady klimatické změny.

Něco nejsme schopni ovlivnit, něco jen částečně, ale na mnoha místech můžeme krajinu buď ochránit, nebo dokonce i měnit k lepšímu. Hodně v tom mohou pomoci nové technologie, nebo krajská podpora pro změnu přístupu k dlouhodobě udržitelnému rozvoji. Finančně, společensky i s ohledem na životní prostředí.

Kroky, které chystáme v letech 2024–2028

  • Nové moderní a klimaticky šetrné technologie, ať již v dopravě, nebo energetice, nemusí být obávanou hrozbou. Naopak mohou být příležitostí pro další ekologický i ekonomický rozvoj Středočeského kraje a jeho obyvatele. Extrémní přístup však kraji nepomůže, proto i nadále budeme prosazovat rovnováhu.
  • Pomůžeme obcím, aby se s dostatečným předstihem mohly připravit na ukončení skládkování, což současné zákony předpokládají k roku 2030.
  • Budeme po státu požadovat, aby co nejrychleji stanovil mantinely pro likvidaci odpadu pro období 2030+, včetně rozmístění potřebných zařízení.
  • Budeme i nadále podporovat výsadbu stromů, keřů a ekologických prvků v krajině, zatravňování protierozních pásů rozoraných polních cest, výstavby tůní a úpravy melioračních systémů tak, aby se zvýšila hladina spodní vody a byla tak zadržována dešťová voda.

9. Záruka rozvoje kraje – prosperující firmy, podnikatelé a živnostníci

Současná situace

Nejen česká, ale především evropská a světová ekonomika prochází zásadní transformací. Nová ekonomika, služby a zelené technologie jsou pro náš kraj velkou příležitostí.

Středočeský kraj těží z blízkosti hlavního města Praha a zároveň hostí významné firmy z různých průmyslových odvětví. Nacházejí se tu automobilové společnosti Škoda Auto v Mladé Boleslavi a TPCA v Kolíně, ale také firmy působící v chemickém, zdravotnickém a strojírenském průmyslu v Rakovníku, Kladně, Českém Brodě a Benešově. Významná výzkumná centra se nacházejí v Dolních Břežanech, Vestci a Buštěhradu.

Pokud má být Středočeský kraj opravdu dobrým místem pro život, musí posilovat svůj ekonomický rozvoj i v regionech. Ve spolupráci se státem kraj může využít nejen své rozvojové území v Milovicích, ale i rozvojové plochy středočeských měst a obcí k tomu, aby přilákal firmy působící v oblasti nové energetiky, umělé inteligence či biotechnologií. Kraj je může lákat na vstřícné prostředí, kvalifikované obyvatelstvo, kvalitní dopravní infrastrukturu a blízkost Prahy i mezinárodního letiště.

Kroky, které chystáme v letech 2024–2028

  • Ve spolupráci se státem připravíme krajský areál v Milovicích na to, aby se mohl stát centrem podnikání, výzkumu a průmyslu s vysokou přidanou hodnotou.
  • Nadále budeme podporovat aktivity Středočeského inovačního centra a pomáhat v rozvoji malým a středním firmám.
  • Chceme, aby vědecké a výzkumné organizace v našem kraji spolupracovaly s podnikateli a obě strany si tak vzájemně pomáhaly k úspěchu.
  • Samospráva a státní správa má být soukromému sektoru partnerem poskytujícím kvalitní služby a tím podporovat rozvoj podnikání.

10. Bohatý kulturní život, moderní muzea a galerie jsou nedílnou součástí života obyvatel a návštěvníků Středočeského kraje

Současná situace

Středočeský kraj je i díky své poloze a historii místem, kde najdeme velké množství kulturních památek (jen těch nemovitých je přes 4 300), ale i místem plným živé současné kultury, kterou již dnes poměrně rozsáhle podporuje. Středočeský kraj je zřizovatel 19 kulturních institucí jako jsou třeba GASK v Kutné Hoře, Hornické muzeum v Příbrami nebo Památník Karla Čapka ve Staré Huti. Středočeský kraj ale poměrně výrazně podporuje i současnou kulturu a kulturní akce, které pořádají jednotlivé města, obce či spolky.

Kroky, které chceme v letech 2024 – 2028 udělat

  • Zajistíme stabilitu stávajících dotačních programů, které by měly i nadále pokrývat všechny kulturní oblasti
  • Posílíme rozvoj kreativního průmyslu. Po projektech v Kralupech nad Vltavou a Kladně podpoříme další projekty
  • Budeme posilovat rozvoj a udržování kvality krajských knihoven a nadále podporovat jejich regionální funkci ve vztahu k malým obecním knihovnám
  • Budeme dále podporovat organizace, které zajišťují rozvoj udržitelného turismu v jednotlivých destinacích
  • Postupně budeme navyšovat fond pro rozvoj doprovodné infrastruktury turistiky, jako jsou parkoviště, sociální zařízení, vybavení přístavišť a další
  • Zavedeme Turistickou středočeskou kartu, včetně její elektronické podoby, která nabídne ucelený přehled turistických cílů, včetně nabídky soukromého sektoru